PORTO

with Jeden komentarz

Porto – świetne miejsce, by pobyć ze sobą sam na sam. Powłóczyć się, posiedzieć, pooddychać.

Mnie się to „sam na sam” zdarzyło się  … niechcący i nieplanowanie, ale nie żałuję.  O atrakcjach turystycznych napiszę z grubsza, bo  w sieci znajdziesz wystarczająco dużo podpowiedzi. Każdy ma swój system, swój rytm, znajduje swoje miejsca (bardzo lubię erasmusowe wpisy Andrzeja Tucholskiego o Porto). Ja do zaliczaczy must-havów nie należę i też cię do tego zniechęcam, bo nadmiar rodzi chaos.

Ale owszem, trochę tipów będzie 🙂

co robić w Porto

Porto leży u ujścia Duero do Oceanu Atlantyckiego, co zdecydowanie zwieksza jego atrakcyjność „wodną”. Nie wybrałam się wprawdzie w górę rzeki, ale obeszłam oba portoskie brzegi Duero z dużą frajdą.  Spacerując jednym z nich, trafisz do Matosinhos, nadatlantyckiej dzielnicy Porto (linia niebieska metra, ale bez trudu dostaniesz się piechotą).

Niezależnie od pory roku malownicza plaża w Matosinhos  zachęca do zagapienia się w horyzont. Jednak nad oceanem często wieje i w końcu kwietnia, kiedy do Porto przyjechałam, na plaży nie było najcieplej. Za to, dzięki kitesurferom –  kolorowo. Czasem też poruszająco, gdy natrafisz na Monumento Tragédia no Mar (foto poniżej). To pomnik upamiętniający tragedię na morzu i osierocone rodziny, usytuowany wprost na plaży.

specjały Porto

Poza powłóczeniem, zwłaszcza nad oceanem  należy napić się … porto. Zwyczajowo pija się je w piwnicach winnic na południowym brzegu rzeki Duero, w Vila Nova de Gaia. Żeby tam trafić trzeba przejść jednym ze słynnych mostów na drugą stronę rzeki, o ile oczywiście stacjonujesz w okolicach Ribeiry. Mostu Ponte Dom Luis pominąć nie sposób – trafisz tam wcześniej czy później – polecam wybrać  złotą godzinę – widoki zapierają dech, więc i kadry będą udane.

Nie zmusiłam się natomiast do Francesinhi, ale to nie alkohol.  Uchodzi za największy przysmak lokalny. Jednak je się, jak wiesz, oczami, a dla mnie widok Francesinhi kuszący nie był (jak można np. frytki? unurzać w jakimś „podejrzanym”, no dobrze – piwnym sosie.. ?).

Za to na sery i wędliny namawiam. I nie ma się co nadmiernie napinać. W Pingo Doce (czyli „naszej” Biedronce) znajdziesz ich taki wybór… witryna pełna serow

Pozostaje jeszcze FC Porto oraz charakterystyczne dla Portugalii azulejos no i frajda, z jaką przejedziesz się żółtym zabytkowym tramwajem (linia specjalna, biletowana takoż- bilety u konduktora).

Frajda komunikacyjna wystąpi tylko wtedy, kiedy nie odwiedziłeś jeszcze Lizbony, bo tam odjazd jest w bonusie ;-). Ale o niej będzie jeszcze wiele, a póki co jeszcze tam nie dotarłam :-). Po czasie odkryłam również lokalizacyjne podobieństwa, łaczące oba miasta.

informacje praktyczne:

  • Bilety komunikacji miejskiej do kupienia, a właściwie do nabicia na niebieską kartę ANDANTE CARD  w automatach np przy wejściach do metra. Niby wystarczy angielski, ale raczej na zachętę, bo ekrany tylko częściowo przetłumaczone z portugalskiego. Jednak Porto jest miastem akademicko-erasmusowym, więc bez trudu znajdziesz kogoś, kto pomoże i podpowie co dalej, zwłaszcza za pierwszym razem, bo później już nie ma kłopotów. Ten niebieski kartonik wraz z biletem kupisz w informacji turystycznej na lotnisku (generalnie namawiam do kotrzystania z punktów informacji turystycznej, choćby własnie w celu pozyskania często wygodnych i na poczatek wystarczających mapek czy planów miasta), tam tez dostaniesz mapkę Porto, o ile oczywiście o nią poprosisz. Bilet na Andante card jest ważny godzinę, przy przesiadkach trzeba przykładać kartę do żółtych czytników.
  • Dojazd do centrum (zona 4) jest prosty jak kłonica. Tuż obok lotniska jest przystanek metra (naziemne) skąd linią fioletową (na lotnisku jedyna) pomykasz prosto do celu. Dla mnie to było Bolhao, ale często to Trindade (17 minut z lotniska), gdzie krzyżują się wszystkie linie Metro da Porto. Bo – chociaż składa się ono z sześciu linii – w centrum obsługuje  właściwie tylko dwa prostopadłe kierunki. Generalnie polecam poruszać się na piechotę i to nie tylko w godzinach szczytu, kiedy autobusy tkwią z korkach. Po pierwsze wszystko, co ciekawe do ogarnięcia pieszo, poza tym więcej i lepiej widać. Jak już nie da się inaczej – autobus (większość przejazdów w centrum to zona 2). Sam system strefowy Porto jest dość skomplikowany (generalnie chodzi o ilość stref „pomiędzy”), ale nie zaprzątajmy sobie nim głowy. W końcu nie po to docieramy do Porto, by go nadmiernie testować.
  • Jeśli włóczysz się po mieście bez celu, zwracaj uwagę na nazwy ulic przy skrzyżowaniach. Po prostu, szczególnie poza starym centrum, nazwy ulic powtarzane są rzadko, co dość uciążliwe … Idziesz, idziesz, ale którędy – odgadnąć trudno ;-).

BEZPIECZEŃSTWO.   Nie trafiłam na sytuację, która by mnie jakoś spietrała, ale – przyznam – nie należę już do midnight travelers, cokolwiek miałoby to znaczyć 😉

rzezba na plazy w Porto

Porto aleja nad oceanem

wnetrze cafe Majestic

widok na Duero i nadbrzeżną Cais da Ribeira
widok na Duero i nadbrzeżną Cais da Ribeira

Jedna odpowiedz

  1. […] Potraktuj te porady poważnie. Dobre buty to podstawa. „Dobre” w Lizbonie, ale też w Porto oznacza buty nie tyle wygodne, co antypoślizgowe. Wapienna kostka pod wpływem deszczu dla wielu […]

Zostaw Komentarz